Zwierzątko dla dzieci mało obsługowe.Chomik Roborowskiego.

W naszym domu pojawił się nowy lokator, albo lokatorka tego nie wie nikt i nogdy się nie dowie! Jest zbyt mały by określić płeć. Będąc na zakupach, przechodziłam koło sklepu zoologicznego i na prośbę mojego synka, wstąpiłam pooglądać wystawy ze zwierzętami. Po 20 minutach wymiękłam. Pomyślałam 23 zł nie majątek, na dwór nie trzeba z nim wychodzić, kąpać też nie, i tylko raz dziennie karmić, oraz co 3 dni zmieniać podłoże- DAMY RADĘ! Jest przecież prawie bezobsługowy, (Czy PRAWIE – o tym niżej) Wybrałam model CHOMIKA ROBOROWSKIEGO.

Do domu wracaliśmy 20 km na godzinę, żeby oszczędzić chomikowi stresu w tym pudełku. Ja zostawię je sobie jako transporterek w razie co, do weterynarza- 1 wizyta jest gratis, i może tam określi płeć. Nie ukrywam, że myślałam o 2 chomiczkach, żeby nie było mu smutno, ale dowiedziawszy się, że ciąża u chomików trwa zaledwie 20 dni i rodzi się od 3 do 6 sztuk na raz to zrezygnowałam. Musi mu wystarczyć nasza obecność.

20180111_195611

j

No i tak oto Tofik znalazł się wśród nas. Dzieci co chwilka zaglądają czy się porusza. Z lego powstały już nowe modele domków i tunele, gdyby mu się znudziły te sklepowe. Są zajęci od godziny, nawet konsole na chwile odstawili na bok.

dr

Początkowo zamieszkał w takiej plastykowej skrzynce.  Ostatecznie jednak ją sprzedałam i kupiłam coś wiekszego i lepszego.

kkk

Przeczytałam kilka artykułów, jedyne czego się obawiam na ten moment to to, czy będzie cicho w nocy? Ostatecznie co noc wyciągamy mu kołowrotek, bo zasuwa jak torpeda na nim po ciemku.

Najważniejsze co chcę, byście wiedziały o chomiku to:

 • żyje ok.2 lat
 • ciąża trwa 20 dni
 • rodzi od 3 do 6 małych
 • karmienie raz dziennie,
 • wymiana wody każdego ranka
 • wymiana podłoża co 3-5 dni w zależności od zapachów- nie jest źle

CO DO OBSŁUGI, nie jest wcale taki całkiem bezobsługowy jak myślałam. Pewnie w plastykowej klatce nie było by wokół jego domku tyle bałaganu, ale w otwartej klatce już inaczej się mają sprawy. Chomik brudzi wokół klatki i to bardzo. Codziennie mam kilkanaście kupek i trocin w klatce i obok na szafce, więc teraz codziennie tam ścieram i odkurzam.muuMinęła pierwsza noc. Było cichutko. Faktycznie nie spał w nocy, i po raz pierwszy użył kołowrotka. Zjadł wszystko, całą łyżkę stołową karmy, a kupek jest tyle, że nie do uwierzenia jak on to tak szybko trawi. Dziś zachowuje się już inaczej. Biega wszędzie. Wczoraj tylko siedział cichutko.

Dnia trzeciego dostał nową wyprawkę. Apartament dwu poziomowy z dwoma domami. Kupiłam mu 2 kołowrotki i kule do chodzenia po domu oraz jakieś gadżety.

Oby nie padł mi na zawał serca z tej radości jak to dostanie. Domki od 9 do 20 zł za sztukę. Nie mogłam się zdecydować, wzięłam 2. Mój chomik nie biega w tego typu kołowrotku.Woli te pełne plastykowe. A najlepiej czuje się i spędza czas w opakowaniu po papierze toaletowym! Darmowym domku.

wypa3

Teraz żyje sobie tak 😉

ty

żyj

żyj2

Nie mogłam się powstrzymać, co jeden to piękniejszy

żyj4

zinu

I kupiłam kule do biegania po domku za ok. 20 zł.Uwielbia w niej chodzić po całym mieszkaniu. Robi to często.

kui

20171009_144747

Posiadania chomika po kilku miesiącach obserwacji.

Stwierdzam, że ten chomik wydaje dość specyficzny zapach mimo zmieniania co 3 dni podłoża. Ilość kupek sprawia, że muszę często myć całe jego pięterko. Jest dość tani w utrzymaniu. Nie da się go do dziś dotknąć. Dzikusek taki.

Aktualizacja…

Niestety 21.06.2020 r. po kilku latach Tofik odszedł po ciężkiej chorobie…Odeszła maleńka istotka jak jajeczko przepiórcze-a pustkę po sobie zostawił mi w sercu jakbym przynajmniej słonia pożegnała.

20200621_222105

Odwiedził mnie wczoraj Orakan Ksawery. Ale o tym w innym wpisie.

https://izulekcieurzadzi.pl/pawilon-ogrodowy-ogrod-piekny-wart-polecenia-3x3m/

juu

2 komentarzy

 1. Jacek 7 października 2017 o 11:34

  Nowy domownik:)napewno bedzie mu u was dobrze:)

  Odpowiedz
  1. izulek - Autor 7 października 2017 o 19:29

   Dzięki Jacku -oby 😉

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *